top of page

אולטרסאונד טרימסטר ראשון

שבוע ראשון מהווסת

הספירה הרשמית של ההיריון מתחילה מהיום הראשון לווסת עדיין אין דיבורים על העובר, בעוד מספר שבועות תדעי אם את בהריון או לא.
בינתיים מתחיל הדמם הוסתי כרגיל ואת לא יודעת בינתיים שזאת הוסת האחרונה.
רירית הרחם עומדת להתקלף ולחדש את עצמה בפעם האחרונה לצורך קליטת ההשרשה של תוצר ההיריון.
השבוע הזה יקרא מאוחר יותר השבוע הראשון להריון כאשר תדעי שאת בהריון.
אם את ובן זוגך מתכננים הריון זה יתרחש מאוחר יותר בזמן הביוץ כאשר תתבצע הפרית הביצית על ידי הזרע של בן זוגך.
( יום הביוץ הממוצע הוא היום ה14 למחזור בנשים עם מחזור ממוצע של 28 יום או שבועיים לפני הופעת הוסת הבאה בנשים עם מחזורים לא סדירים.
אם את מתכננת הריון טבעי איך תדעי את יום הביוץ ? הרבה נשים חוות כאב בזמן הביוץ אך סימן זה לא יציב .
קיימת שיטה ותיקה של מדידת חום גוף בסיסית כל יום בזמן ההשכמה, עליה של 0.5 מעלת צלסיוס מצביע על ביוץ שהתרחש. במידה ואת מעוניינת לדייק יותר בקיום יחסים ניתן לרכוש קיטים של בדיקות שתן עצמיות בבתי המרקחת המבשרים על הביוץ כ 36 שעות לפני ההתרחשות.
היום הראשון של הוסת האחרונה ( הנוכחית) הוא היום שבו באופן רשמי מתחיל ההיריון למרות שהביצית המופרית וצמיחה העוברית מתחילה שבועיים מאוחר יותר. הצמיחה העוברית נמשכת 38 שבועות ועל זה מוסיפים שבועיים מהווסת והספירה הרשמית היא 40 שבועות.
כאשר מבחן הדם או שתן להריון יהיו חיוביים מזל טוב את שבוע 4 להריון.

העובר: בשלב הנוכחי עדיין לא קיים

טיפים:
עליך ליטול כל יום כדור חומצה פולית במינון מינימלי של 0.4 מ"ג ליום. במקרים של סיכון מוגבר למומים, מומלץ ליטול מינון גבוה יותר של  חומצה פולית ,5 מ"ג ליום.
רצוי ליטול חומצה פולית מ 3 חודשים לפני ההיריון המתוכנן ובמהלך כל ההיריון עד 9 שבועות אחר הלידה.
התרופה מיועדת לצורך מניעת מומים של מערכת העצבים המרכזית של העובר.
ידוע שתרופה זאת מונעת גם מומי לב באחוז מסוים.
לפני הכניסה להריון הראשון מומלץ לבצע בדיקות לאיתור נשאות לתסמונות גנטיות.
תסמונות אלו עוברות בתורשה ואת עלולה להיות נשאית של אחת התסמונות במידה ובן זוגך גם הוא נשא של אותה תסמונת גנטית קיימת אפשרות ללדת ילוד עם מחלה גנטית תורשתית.
קיימות הרבה תסמונות גנטיות אך אין צורך לבצע את כולם. מומלץ להתייעץ עם יועצת גנטית או עם הרופא הנשים שלך כדי לוודא אילו בדיקות כדאי לבצע. אין צורך בבדיקת כל התסמונות, אלא רק באילו המומלצות לביצוע לכלל הנשים ההרות ולתסמונות הגנטיות הקשורות למוצאך ולמוצא בן זוגך. ראה בפרק תסמונות גנטיות.

 

שבוע 2 מתחילת הוסת

 

האמא:
בסוף השבוע הנוכחי זה הולך להתרחש. המפגש בין הזרע לביצית.
בזמן הביוץ ריר צוואר הרחם נעשה נוזלי יותר וחדיר לזרע , וזה הזמן הטוב ביותר לקיים יחסים לצורך השגת הריון. הביצית הבשלה נפלטת מהזקיק המוביל שגודלו בממוצע כ 20 מ"מ ומתקדמת לפתח החצוצרה שם היא פוגשת אלפי זירעונים הנעים לכוונה אך רק אחד מהם יזכה לחדור את מעטפת הביצית אל תוך נוזל הביצית לביצוע ההפריה. בזמן החדירה לביצית הזרע מאבד את זנבו. זהו רגע היסטורי בו מתחילה ההפריה. התא מתחיל להתחלק ל 2 תאים ונקרא זיגוטה. נוזל זרע תקין מכיל בממוצע מעל ל 20 מיליון זירעונים לסמ"ק . ובסה"כ נוזל הזרע מכיל בין 100 מיליון ל500 מיליון זירעונים לזירמה אחת.
זרע באיכות נורמלית יכול להתקיים הן בצוואר הרחם והן בחצוצרה בכמות מספקת במשך 48 שעות. הביצית לאחר הביוץ בשלה לקלוט זרע רק במשך מספר שעות והזרע אמור להיות מוכן לחדירת הביצית בזמן המהיר של מספר שעות כדי לחדור את הבי

העובר יום לאחר הביוץ:
לאחר ההפריה המטען הגנטי של הביצית המופרית מכיל את הקוד הגנטי של שני ההורים ומתחיל חלוקת תאים לאחר החלוקה הראשונה הביצית המופרית נקראת עובר. משלב זה והלאה במידה והעובר מתחלק לשניים, נוצר הריון של תאומים זהים. לפעמים השחלה משחררת יותר מביצית אחת, כל ביצית מופרית בנפרד ונוצר הריון עם תאומים או שלישיה  ויותר שהינם  לא זהים . הביצית נושאת עמה תמיד את כרומוזום המין x
מין העובר נקבע על ידי המטען הגנטי של הזרע. אם הזרע נושא אתו כרומוזום y ייווצר עובר ממין זכר ואם נושא את כרומוזום X ייווצר עובר ממין נקבה. בשלב של 8 תאים העובר נקרא מורולה ועובר מובל דרך חלל החצוצרה באמצעות תאי החצוצרה לתוך חלל הרחם. תהליך התנועה לחלל הרחם לוקח בממוצע 4 ימים ותוך כדי זה העובר ממשיך בחלוקת התאים.

טיפים:
לקיים יחסים בזמן שריר הצוואר הופך לנוזלי יותר כך שהסיכוי להריון גבוה יותר. במידה ויום הביוץ לא ידוע עדיף לקיים יחסים כל יומיים על מנת לתת כיסוי לאורך כל התקופה..
להתחיל נטילת חומצה פולית ולבצע בדיקות סקר לאיתור תסמונות גנטיות. ( ראה שבוע 1 ).

 

שבוע 3

 

מזל טוב אם המפגש בין הזרע לביצית הסתיים בהצלחה. הביצית הופרתה והיא בדרכה לחלל הרחם דרך החצוצרה. העובר אשר מתפתח אינו ניתן לראיה באמצעים רגילים . בשלב הזה העובר מורכב מכ 100 תאים. הוא נקרא בשפה המקצועית בלסטוציסט. בשלב הזה קיים מצבור גדול של תאים. כל תוצר ההריון כעת מתארגן למצב בו קיימים 2 שורות תאים אשר במרכזם נוצר חלל עם נוזל. חלק מהתאים הם התאים בשכבה הפנימית אשר מיועדים להיות העובר והם במרכז . וחלק גדול של התאים מתארגן מסביב במעטפת החיצונית אשר מיועדת להיות שיליה וקרומים.

 

אמא:
עדיין לא תרגישי שינויים בגופך . זה מוקדם מדי, אל תשכחי אין עדיין אחור בווסת.

 

טיפים:
בדיקות שתן ביתיות לאבחון הריון הם אמינות לא פחות מבדיקות לאבחון הריון המבוצעות בקופת חולים או על ידי הרופא. כשאת מבצעת את הבדיקה שימי לב שאת מבצעת בדיוק את כל ההוראות לביצוע הבדיקה.

 

בדיקות:
להתחיל נטילת כדורי חומצה פולית 0.4 מ"ג ואם עדיין לא בדקת אז מומלץ לבצע בדיקות סקר לאיתור תסמונות גנטיות.
טלפון לביצוע בדיקות : 054-4719-602

 

שבוע 4

 

עובר:
העובר קטן מאוד אורכו כ 2 מ"מ . העובר בגיל שבועיים מאז ההפריה ומכיל כ 150 תאים הוא מוזן מהפרשות של שכבות רירית הרחם. ההתמיינות של התאים ממשיכה וכל שכבה תאים ו או אזור מסוים מתמיין לפי תפקודים שונים. השכבה החיצונית תיצור מערת העצבים העוברית, עור ושערות . השכבה הפנימית תיצור את מערכת הנשימה והעיכול. והשכבה האמצעית תיצור את השלד עצמות סחוס שרירים ומערכת הדם כליות ואברי המין. מצבור התאים העובריים ממשיך לגדול ונוצר שק עם נוזל בתוכו הנקרא השק האמניוטי. העובר ממשיך לגדול ומתחיל לקבל צורה של עובר עם פנים ועיניים בצד אחד
וכן נוצר הפה הלסת התחתונה גרון ומערכת הדם מתחילה לפעול.

אמא:
את מצפה לוסת וכאשר הוא לא מגיע זהו הסימן הראשון שאת בהריון. לפעמים את יכולה לחוות כתם דם אשר מסמן את ההשרשה של שק ההיריון ברירית הרחם. שק ההיריון המורכב מתאי טרופובלסט בשכבה החיצונית , ממשיך להשתרש בתוך רירית הרחם לצורך העברת חמצן והזנת העובר.

טיפים:
את צריכה להמשיך ולאכול כרגיל את כל אבות המזון וגם להמשיך את נטילת כדורי חומצה פולית 0.4 מ"ג. ליום. מומלץ לשתות בין 6 ל8 כוסות מים ליום. אל תדאגי אם את אוכלת פחות עקב בחילות הבוקר העקר לאכול נכון. העובר מקבל את שלו בכל מקרה ובהמשך זה יסתדר.
טלפון לביצוע בדיקות : 054-4719-602

 

שבוע 5

שבוע 5 הוא השבוע הראשון לאיחור בוסת.
עובר:
העובר עדיין קטן מאוד ובקושי ניתן לזיהוי באולטרסאונד. אברי העובר מתחילים להתפתח . השלייה כבר מושרשת ברירית הרחם ויחד עם הקרומים שק ההיריון ממשיכים להתפתח ויוצרים את השק האמניוטי אשר מספק חום וסביבה בטוחה לעובר העתיד להמשיך להתפתח . ניתן לראות בבדיקת אולטרסאונד שק הריון קטן עם שק חלמון עדיין לא ניתן לראות את העובר עצמו כי גודלו הוא כ 2 מ"מ.

אמא:
עדיין לא תראי או תרגישי שינויים גדולים בגופך למרות שאת כבר חושדת שאת בהריון. יכולים להופיע סימנים ראשונים של בחילה בעיקר בבוקר מתח קל בשדיים והצורך לדחיפות בהשתנה הולך וגובר.

טיפים:
תקבעי פגישה עם רופא הנשים שלך לצורך ביצוע בדיקת רופא ובדיקת אולטרא סאונד לתקינות הריון .בדיקות דם ושתן על פי הנחיות הרופא המטפל לבדיקות בהמשך ההריון. ביצוע מעקב טרום הריוני ובדיקות הנכונות בזמן הנכון במהלך ההיריון הוא ערובה טובה להריון בריא.
טלפון לביצוע בדיקות : 054-4719-602

שבוע 6

 

עובר:
אורך העובר 6 מ"מ , מראש עד זנב , גודלו כגודל ראשן. העיניים וניצני ידיים ורגליים מבצבצים אך עדיין לא ניתנים למדידה. מתחיל להופיע דופק עוברי הניתן לאבחון בבדיקת אולטרא סאונד. תקופה זאת שבין 17 ימים – 56 ימים מרגע ההפריה היא קריטית לעובר והוא רגיש מאוד לגורמים שונים היכולים להתערב בגדילתו.

 

אמא:
את מתחילה לעלות במשקל אך אם את סובלת מבחילות בוקר את יכולה לחוות ירידה במשקל גופך אשר כשלעצמה נורמלית. את חווה שינויים בגופך, הבגדים נעשים הדוקים. בבדיקת רופא נשים הוא יכול לאבחן עליה בגודל הרחם.

 

טיפים:
שימי לב להרגלי תזונה נכונים . במידה ואת סובלת מבחילות את יכולה להוסיף ויטמינים לתזונה וכן לא לשכוח לקחת חומצה פולית כל יום למניעת מומים פתוחים במערכת העצבים המרכזית העוברית . אם עדיין לא התחלת לקחת.. כמו כן מומלץ להפסיק עישון ושתית אלכוהול אשר יכולים להזיק לעוברך.
מומלצת בדיקת רופא נשים ובדיקת אולטראדסאונד לטרימסטר הראשון לאבחון תקינות ההריון.
טלפון לביצוע בדיקות : 054-4719-602

שבוע 7

 

בדיקות: מומלצת ביקור אצל רופא הנשים לצורך בדיקה גופנית ולקבלת הפניה לביצוע בדיקות דם לטרימסטר הראשון

בדיקת אולטראסאונד בטרימסטר הראשון
בדיקה זאת חשובה ביותר כדי לאבחן אם מדובר בשק הריון בתוך הרחם אם הוא תקין אם קיימים יותר משק אחד . מיקום ההריון חשוב ביותר כדי לאבחן או לשלול שק הריון יחיד או מספר העוברים בשק אחד או מספר שקים בנפרד. או אם מדובר בהריון מחוץ לרחם ומיקומו.

 

עובר:
אורך העובר 10ממ מראש ועד זנב . מופיעים ניצני רגליים וידיים אשר מתארכים ומקבלים צורה של פלטות אשר מהן תצמחנה אצבעות הידיים והרגליים . הלב והריאות ממשיכים להתפתח כמו גם העיניים הנחיריים המעיים והתוספתן. מצינור העצבים מתפתח המוח ומח השדרה.

 

אמא:
את עכשיו מרגישה היטב את השינויים בגופך . בחילות הבוקר מתגברות . השדיים נפוחות ורגישות.

 

טיפים:
אל תתני לקיבתך להיות מרוקנת. תאכלי הרבה ארוחות קטנות ונשנושים מסביב לשעון. לא ארוחות גדולות כדי להימנע מהקאות ומנפילות חדות ברמות הסוכר. כדאי לכלול חלבונים גבינה וקרקרים בתפריט.
טלפון לביצוע בדיקות ובדיקת שקיפות עורפית: 054-4719-602

שבוע 8

 

בדיקות: תקבעי פגישה אצל רופא הנשים לביצוע בדיקות דם לטרימסטר הראשון ובדיקת אולטרסאונד לתקינות ההיריון.( הסבר בשבוע 7 )

 

עובר:
העובר כעת בשבוע ה6 לקיומו גודלו כגודל ענב אורכו כ14-18 מ"מ . נוצרים בשבוע הזה העפעפיים אוזניים וקצה האף אשר מתחיל לבלוט. הגפיים ממשיכות לצמוח ובולטות במרפקים. בקצות הידיים והרגליים נוצרים שקעים במיקומים אשר ניצני האצבעות יתחילו לצמוח בהמשך. רקמת עצם מתחילה להחליף את רקמת הסחוס . ראש העובר מהווה כעת כשליש מכל גודל העובר.

 

אמא:
רחם גדול כגודל אשכולית ואת מרגישה כאבים של התכווצויות רחמיות אשר מקרינות לבטן לצדדים או לגב תחתון. אם הכאבים מלווים בדמם נרתיקי. יש לפנות לרופא הנשים שלך. זה הזמן לבצע בדיקת אולטרסאונד לתקינות ההיריון ( הסבר שבוע 7) לקביעת תיארוך מדויק של ההריון לקביעת מיקום ומספר שקי ההיריון.

 

טיפים:
את צריכה חזייה תומכת חזקה למניעת כאבים בחזה. כמו כן תרגילים לחיזוק שרירי החזה יהיו מועילים להמשך ההיריון.
טלפון לביצוע בדיקות אולטרסאונד ובדיקת שקיפות עורפית: 054-4719-602

שבוע 9

 

בדיקות

זה הזמן להזמין בדיקת שקיפות עורפית שתיערך בין השבוע 11-14 לצורך איתור תסמונות כרומוזומליות.

 

עובר:
אורך העובר 3 סמ גודלו כגודל תות. זרועות הידיים והרגליים מתארכות. אצבעות הידיים והרגליים מתחילות להופיע כניצנים בולטים. ראש העובר מתיישר יותר צוואר העובר מתחיל להתפתח . העובר מבצע תנועות גוף וגפיים אשר ניתנות לצפייה באולטרא סאונד. תנועות אלו לא מורגשות על ידך.

אמא:
הרחם ממשיך להתפתח את מתרחבת במעט . אך בלתי ניתן לזיהוי על ידי קרוביך. אלא אם את מספרת להם על הריונך. העלייה במשקל היא מזערית אם בכלל עקב בחילות וצרבות ונפיחות שאת חווה בשבועות אלו. גם מצב רוחך יכול להיות ירוד

טיפים:
מומלץ לאכול אוכל עשיר בסידן : גבינות סרדינים ברוקולי כדי לספק חומרי בניה לעוברך המתפתח ובמיוחד לפיתוח עצמותיו.
טלפון לביצוע בדיקות אולטרסאונד ובדיקת שקיפות עורפית: 054-4719-602

שבוע 10

 

בדיקות

זה הזמן לבצע בדיקות דם לתסמונות גנטיות כמו טיי זקס, ציסטיק פיברוזיס ועוד..

לפי מוצאך ולפי מוצא בן זוגך.
זה הזמן להזמין תור לבדיקת סקר לתסמונות כרומוזומליות הנקרא בדיקת שקיפות עורפית לאיתור תסמונות כרומוזומליות כמו תסמונת דאון.
הבדיקה הפולשנית הקרובה ביותר לביצוע היא בדיקת סיסי שיליה לאיתור מדויק של תסמונות כרומוזומליות ונערכת לא לפני שבוע 11 ועד שבוע 13.

משבוע זה קיימת בדיקת דם אם למקטעי ד.נ.א עוברי לאיתור תסמונות כרומוזומליות שם הבדיקה Non Invasive Prenatal Test- NIPT

עובר:
מזל טוב העובר גדל וכעת בגודל של זחל גדול. אורכו בין 29 ממ עד 40 ממ . משקלו כ 10 גרם . זה שבוע קריטי לעובר . רוב המומים הגופניים אם הם נוצרים הם נוצרו כבר עד סוף השבוע הנוכחי. אך מצד שני תהליכי התפתחות העובר ממשיכים וביחוד משפיעים על התנהגותו והתפתחותו השכלית של העובר. העיניים מכוסות בעור אשר יתחלק לשניים ויצור את העפעפיים.

 

אמא:
את עדיין לא נראית הריונית אך מתחילה ללבוש בגדים רחבים יותר ומתעניינת בבגדי הריון למרות שעדיין את לא צריכה אותם. את ממשיכה להיות עייפה עם מצב רוח ירוד . אך שימי לב סימנים אלו יחלפו כעבור שבועיים עד שלשה.

 

בדיקת שקיפות עורפית:
(בדיקת סקר טרימסטר ראשון) מבוצעת בין השבועות 11-13.6 שבועות. הבדיקה כוללת שני שלבים . שלב ראשון הנקרא בדיקת אולטרסאונד לשקיפות עורפית, זאת בדיקת אולטרא סאונד אשר משקללת את הערך היחסי של מספר סמנים סונוגרפיים וגיל העובר עם סיכון רקע של גיל האם . ושלב שני הנקרא בדיקת סקר ביוכימי טרימסטר ראשון זאת בדיקת דם המשקללת את רמת שני חלבונים בסירום האם עם בדיקת שקיפות עורפית ומעלה את רמת הדיוק של הבדיקה עד למעל 90 אחוזים.
זה הזמן לקבוע תור לבדיקה שקיפות עורפית. טלפון לביצוע בדיקת שקיפות עורפית
 : 054-4719-602

שבוע 11

 

בדיקות:

זה הזמן להתחיל לבצע בדיקת שקיפות עורפית . או להזמין תור לבדיקה אם עדיין לא הזמנת אותה( ראה הרחבה שבוע 11).
קיימת בדיקת דם אם למקטעי ד.נ.א עוברי לאיתור תסמונות כרומוזומליות שם הבדיקה Non Invasive Prenatal Test- NIPT

עובר:
העובר כעת בגודל לימונית באורך כ 4 – 5 סמ .(ראש- עכוז). משקלו כ 30 גרם . ניתן לשמוע את דופק לב העובר בדופלר. דופק העובר מהיר מאוד כ 170 פעימות לדקה . מהירות דופק העובר יורדת בהמשך ההריון לרמה של בין 120-160 פעימות לדקה. ניתן לזהות ציפורניים ואברי מין חיצוניים , ניתן לזהות תנועות עובר ותנועות גפיים . אך עדיין לא תרגישי את העובר.

אמא:
הרחם מוגדל וממלא את האגן . תתחיל להרגיש שינויים בשיער בעורך ובציפורניים.

טיפים:
לא לשכוח את היגיינת הפה צריך להמשיך ולהשתמש במשחת שיניים לצחצוח שיניים , עלול להופיע דמם קל מהפה עקב השפעות הורמונאליות על החניכיים ועליה בנפח הדם בגופך.
טלפון לביצוע בדיקת שקיפות עורפית: 054-4719-602.

שבוע 12

 

בדיקות

עדיין לא איחרת לבצע בדיקת שקיפות עורפית ואם עדיין לא קבעת תור לבדיקה זה הזמן לקבוע. ( ראה שבוע 11). למי שתוצאת בדיקת שקיפות עורפית הינה בסיכון גבוה מאוד לתסמונות כרומוזומליות ניתן לאבחן את העובר ב"בדיקת סיסי שיליה". שהיא בדיקה פולשנית שניתנת לביצוע רק בין השבועות 11-13 להריון.

עובר:
אורך העובר בין 5- 6 סמ מקצה הראש ועד לעכוז. כול האיברים קיימים בראשיתם מניצני השיניים ועד קצה הציפורניים. אך עדיין לא בשלים ולא מושלמים מבחינת גודל ותפקוד סופי. משקל העובר כ 50 גרם . הוא יכול לפתוח את הפה וכן לאגרף את ידיו. אבחון מינו של העובר באולטרסאונד עדיין קשה .העובר ממשיך להתארך ולהתרחב עד סוף ההיריון. התקופה הקריטית להיווצרות אברי העובר ברובה מאחוריך . הסיכוי להפלה יורד באופן ניכר לאחר שבוע זה.

אמא:
הבחילות מתחילות להיחלש והאנרגיה משתפרת. אך עדיין קיימת אצלך עייפות סחרחורת וכאבי ראש. אם מדובר בהריון ראשון עדיין את יכולה ללבוש בגדים רגילים אך מורחבים . אם מדובר בהיריון חוזר . ההתרחבות שלך תהיה מוקדמת ואולי כבר תצטרכי בגדי הריון. העלייה הממוצעת במשקל עד עכשיו היא כ 2 ק"ג . חלק מהנשים לא תעלינה במשקל עקב הבחילות וההקאות שחוו בטרימסטר הראשון או אפילו תרדנה במשקלם. אך בהמשך ההיריון נשים אלו תעלינה במשקלם בייחוד בטרימסטר השני והשלישי להריון.

טיפים:
רוב הנשים מפתחות סימני מתיחה בבטן בשדיים בירכיים ובישבן. סימנים אלו לא נעלמים לגמרי אך דועכים באופן ניכר אחרי ההיריון . עליה הדרגתית ומתונה במשקל במהלך ההיריון יכולה לעזור . קרמים ומשחות ממתנות אך לא מעלימות קמטים אלו.

שבוע 13

בדיקות: זה השבוע האחרון בו ניתן לבצע בדיקת שקיפות עורפית. אם שכחת לקבוע תור, תעשי זאת בדחיפות. בדיקות שלא תבצעי בזמן . לא תוכלי לבצע מאוחר יותר. תוצאות של בדיקות סקר טרימסטר ראשון יועילו לך  ולרופא שלך למעקב יעיל יותר אחר עוברך בהמשך ההיריון במידה ויופיעו בבדיקות המאוחרות, סימנים  סונוגרפיים אחרים המחשידים לתסמונות  אצל העובר.

בשבוע זה ניתן לבצע בדיקת דם האם למקטעי ד.נ.א  עובריים.  הן לאבחון תסמונות כרומוזומליות והן לתסמונות גנטיות מסוימות. ( NIPT (Non Invasive Prenatal Test

 

עובר: העובר נראה  כמושלם  הוא כבר 11 שבועות בהתפתחות רכו כ  כ 65 מ"מ עד 75 מ"מ מהראש לעכוז.משקלו בין 60-70 גרם. היקף ראש העובר גדול בכ30 אחוז  מהיקף בטן העובר. היחס הזה מתאזן עד לשבוע 31  להריון. העובר גודלו כאפרסק.  פני העובר מתחילים לקבל צורה אנושית . העיניים קרובות אחת לשנייה .  בהונות הרגליים ואצבעות הידיים מורדות לחלוטין אחת מהשנייה . אבר המין החיצוני ניתן לזיהוי כמעט ודאי בבדיקת אולטרא סאונד. מעיים העובריות  מתמקמות במיקומם הקבוע.

 

אמא: הרחם גדל מאוד ויוצא מהאגן לכוון הבטן מתחילה לתפוח קלות . בחילות הבוקר בדרך כלל חולפות ואת מתחילה הרגיש יותר טוב.

 טיפים: הבחילות חלפו, זה הזמן לשתף את בן זוגך בהתרגשות של ההיריון ולגרום לו למעורבות גדולה יותר. להביא אותו לבדיקות אולטרא סאונד ובדיקת דופק עוברי.

טלפון לביצוע בדיקת שקיפות עורפית: 0544719602  

bottom of page