top of page

אולרסאונד טרימסטר שני

שבוע 14

 

בדיקות: ואם עדיין לא בדקת  אז מומלץ לבצע בדיקות סקר לאיתור תסמונות  גנטיות. ( ראה  שבוע 1 ). וכן  זה הזמן להזמין תור לבדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות עובר מוקדמת המתבצעת בין השבועות

טלפון להזמנת תור לביצוע בדיקת סקירת מערכות מוקדמת : 0544719602

בשבוע זה ניתן לבצע בדיקת דם האם למקטעי ד.נ.א  עובריים.  הן לאבחון תסמונות כרומוזומליות והן לתסמונות גנטיות מסוימות. ( NIPT (Non Invasive Prenatal Test

 

 

עובר: אורך העובר כ 8 ס"מ עד 9 ס"מ . צוואר העובר מתארך תנועות הראש חופשיות האוזניים נעות למיקומם בצדי הראש. ניתן להבחין בתווי פנים וטביעות אצבע . העובר מתחיל להגיב לגירויים . משבוע זה מדידות אולטרא סאונד לגיל הריון מבוססות על 4 מדידות שונות באיברים עובריים ,קוטר בקודקודי ,היקף ראש, היקף בטן, אורך עצם הירך. מה שמביא לדיוק רב יותר בגיל ההריון.

אמא: את כנראה צריכה ללבוש  בגדי הריון , השרירים ועורך נמתחים ומתאימים את עצמם לעובר והרחם הגדלים, חלק מהנשים ההרות סובלות  מעצירות עקב הרפיה של המעיים הנגרמת על ידי הורמוני ההיריון 

טיפים: ניתן למתן את העצירות על ידי פעילות גופנית מתונה שתיה מרובה ואכילה מרובה של פירות וירקות.

 

שבוע 15

 

בדיקות: את צריכה להתכונן ל2 בדיקות הצפויות בשבועות הבאים.

בדיקת סקר ביוכימי טרימסטר שני או התבחין המרובע המבוצע משבוע 17 עד 19 לכל המאוחר. וכולל בדיקת דם ל4 חומרים בדם . המהווים סמנים ביוכימיים להערכת סיכון לתסמונות כרומוזומליות לעובר. חלבון עוברי, הורמון השיליה, אסטריול ואינהיבין , התבחין המרובע הוא מבחן סקר לאיתור עוברים עם חשד לתסמונת דאון ויותר מדויק מהתבחין המשולש לניבוי  תסמונת דאון ואשר כלל בתוכו את שלשת המרכיבים הראשונים בלבד.

בדיקת סקירת מערכות מוקדמת אשר מטרתה בדיקת כל אברי העובר לשלילת מומים.  הבדיקה מבוצעת  בין השבועות  15-17 .

בשבוע זה ניתן לבצע בדיקת דם האם למקטעי ד.נ.א  עובריים.  הן לאבחון תסמונות כרומוזומליות והן לתסמונות גנטיות מסוימות. ( NIPT (Non Invasive Prenatal Test

בדיקת מי שפיר . היא בדיקה פולשנית לאבחון תסמונות כרומוזומליות בה מחדירים מחט לתוך מי שפיר ושואבים מי שפיר עם תאים עובריים . אשר בשיטות מעבדתיות ניתן לאבחן את  כל הכרומוזומים העובריים.

 בדיקה זאת מבוצעת ללא תשלום רק אם את מעל גיל 35 –את זכאית לביצוע חינם של הבדיקה   או אם תוצאת אחת מהבדיקות סקר יצאהS בסיכון גבוה לעובר

עובר:  אורך העובר מהראש עד עכוז הוא כ 8 עד 9 סמ , משקלו   כ70 עד 100 ג"ר. עור העובר מכוסה  בפלומת שיער דק הנקרא " לנוגו" אשר נושר עם הלידה ואחריה, שיער הראש מתחיל לצמוח, רפלקס המציצה ניכר אצל העובר ניתן לצפות בעובר מציצת אצבע באופן אקראי.העצמות מתעבות ומתקשות

אמא: הרחם מגיע למחצית הדרך לטבור .

טיפים: מומלץ לשכב על צד שמאל בשינה החל מחודש רביעי להריון כדי לשפר את זרימת הדם ללב.  שכיבה על הגב או הבטן גורמת ללחץ על הרחם ולירידה להחזר הדם הורידי ללב. למתקשות לשכיבה בתנוחה  ניתן להיעזר בכריות רגילות או ייעודיות להריון .

 

טלפון להזמנת תור לביצוע בדיקת סקירת מערכות : 0544719602

 

שבוע 16

 

בדיקות:  עדיין לא מאוחר לקבוע תור לבדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות עובר מוקדמת למי שעדיין לא ביצעה אותו. וזה הזמן לביצוע בדיקת מי שפיר למי שהומלץ לה ביצוע הבדיקה.

בשבוע זה ניתן לבצע בדיקת דם האם למקטעי ד.נ.א  עובריים.  הן לאבחון תסמונות כרומוזומליות והן לתסמונות גנטיות מסוימות. ( NIPT (Non Invasive Prenatal Test

 

עובר : אורך העובר מהראש עד עכוז הוא כ 9 עד 10ס"מ , משקלו   כ100 עד 120 ג"ר, ציפורניים עשויות היטב כמו כן שיער עדין צומח בראש העובר.בעיניים מתפתחות העפעפיים והריסים .איבר המין החיצוני נעשה ברור מאוד וניתן להבדיל בוודאות בין איבר מין זכר לנקבה. תנועות ידיים ורגליים מתרבות . מערכת העצבים העוברית מתפקדת ותנועות הגוף נעשות רצוניות . ניתן לשמוע דופק לב עובר במכשיר דופלר או אולטרא סאונד.

אמא: רחם גדל במהירות ובולט מהבטן . את תתחילי להרגיש תנועות עובר מהשבועות הבאים. ההרגשה היא של בועות  אויר בבטן. ככל שתרגישי באופן סדיר את ההרגשה הזאת תביני שמדובר בתנועות העובר. בנוסף מתרחשים עוד שינויים פיזיולוגים בגופך. כמות נפח הדם בגופך עולה במהלך ההיריון כדי לתמוך בעובר הגדל  שינוי זה עלול לגרום לדמם מהאף.ולורידים נפוחים ברגליים. מצד שני הרחם בולט מהאגן ומפחית את לחצו על שלפוחית השתן.

טיפים: אם ורידי הרגליים כואבים. מומלץ להשתמש בגרביים אלסטיות מיוחדות להריון ולהרים את הרגליים כדי לשפר את זרימת הדם ברגליים.

טלפון להזמנת תור לביצוע בדיקת סקירת מערכות : 0544719602

 

שבוע 17

 

בדיקות:  עדיין לא מאוחר לקבוע תור לבדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות עובר למי שעדיין לא ביצעה אותו. וזה הזמן לביצוע בדיקת מי שפיר למי שהומלץ לה ביצוע הבדיקה

העובר צמח וכעת אורכו מראש עד עכוז כ 10 ס"מ .כמו כן העובר הכפיל את משקלו בשבועיים האחרונים  ושוקל כ 140 עד 160 גרם .השומן התת עורי מתחיל להיווצר. העובר מתחיל לבלוע מי שפיר .  ומערכת הדם ושתן פועלות. שיער צומח על ראש העובר. העפעפיים והריסים מתעבים .

אמא: את נראית יותר הריונית עם בטן בולטת וכאבים בבטן תחתונה. עלייה במשקל של כ 2-4 ק"ג היא אופיינית לשלב הזה .כמו כן מתחילה עליה בתיאבון.

טיפים: שני תנוחות בצורה איטית .

לדוגמא: כאשר את עוברת ממצב שכיבה למצב ישיבה או ממצב ישיבה למצב עמידה. אם את מרגישה סחרחורת , תשבי עם כיפוף הגוף והנמיכי את קרשך .או עברו למצב שכיבה

 

טלפון להזמנת תור לבדיקות אולטרסאונד ולביצוע בדיקת סקירת מערכות עובר  : 0544719602

 

שבוע 18

 

בדיקות: בשבועות הבאים  מהשבוע 19-24יהיה מומלץ לבצע בדיקת אולטרא סאונד לצמיחה עוברית  ולקביעת  גיל ההיריון  במסגרת סקירת מערכות עובר מאוחרת. לב האם צריך לעלות בתפוקה ב כ 50%  על מנת לתמוך בהיריון.

בשבוע זה ניתן לבצע בדיקת דם האם למקטעי ד.נ.א  עובריים.  הן לאבחון תסמונות כרומוזומליות והן לתסמונות גנטיות מסוימות. ( NIPT (Non Invasive Prenatal Test

 

אורך העובר מהראש עד עכוז הוא כ10 עד 11ס"מ , משקלו   170 עד 190 ג"ר. העובר צומח במהירות . רפלקסים עובדים. וקיימת מימיקה בפני העובר. חישני טעם מתחילים להתפתח . ומצליחים להבדיל בין מתוק למריר. רפלקס המציצה עובד. ורפלקס הבליעה  עובד וכן  מופיעים  שיהוקים קבועים. העיניים נעשות רגישות לאור, כך שאם אור בהיר מוקרן לבטן ההרה, קרוב לודאי שהעובר יגן על  עיניו ויכסה אותם בשתי ידיו.

אמא: הרחם מוגדל ואפשר להרגישו כ 2 אצבעות מתחת לטבור.

טיפים: מומלץ לקחת אתך את בן זוגך כשאת הולכת לבדיקת אולטרא סאונד כדי ליהנות ביחד מהחוויה לראות את העובר בתנועותיו. ולראות אותו באולטראסאונד תלת מימד.

טלפון להזמנת תור לביצוע בדיקת סקירת מערכות : 0544719602

 

שבוע 19

 

בדיקות זה הזמן לתכנן את סיום הבדיקות לאבחון העובר  כמו בדיקת מי שפיר  במידה וקיימת הוראה רפואית לכך. ולהזמין תור לבדיקות הבאות : סקירת מערכות מאוחרת מורחבת  המומלצת בין השבועות 19-24 . ותור לרופא הנשים שלך לביקורת וקבלת הפניות נוספות לבדיקות.

בשבוע זה ניתן לבצע עדיין בדיקת דם האם למקטעי ד.נ.א  עובריים.  הן לאבחון תסמונות כרומוזומליות והן לתסמונות גנטיות מסוימות. ( NIPT (Non Invasive Prenatal Test

עובר: אורך העובר 17 ס"מ  מראש עד לעכוז ושוקל כ 250 ג"ר

עור העובר מתחיל להתעבות ומאבד משקיפותו ואדמומיותו יותר שיער מתחיל לצמוח על הקרקפת

עור העובר מתכסה בשכבת ורניקס – חומר לבן גבינתי המגן על עור העובר ממגעו המושך עם מי השפיר

העובר מתחיל לשמוע קולות כמו דופק לב האם ותנועות המעיים שלה.  ומעתה יכיר את קול האם. הוא מגיב לרעשים  חזקים  מבחוץ. מספר מחקרים הוכיחו שמוזיקה של מוצרט או ויולדי מרגיעה אותו.

מחקרים אחרים מוכיחים שהעובר כבר בשלב זה רוכש את טעם אכילה שלו    דרך מאכלים שהאם אוכלת ועוברים למי השפיר הנבלעים על ידו.

 

אמא: השיפור בהרגשה הכללית ועודף זרימת הדם בגופך מחזירים לך את החשק המיני והתעניינות גוברת בבעלך. גובה הרחם כס"מ מחת לטבור. זה הזמן שמתחילים להופיע כתמי הריון אופייניים בפנים בשדיים ובבטן. העור יבש ומתוח ומגורה וניתן לטפל בו על ידי שמנים המקלים ומרגיעים את העור.

טלפון להזמנת תור לביצוע בדיקת סקירת מערכות : 0544719602

 

 

שבוע 20

 

בדיקות: הבדיקה המומלצת בשבוע הנוכחי היא  בדיקת אולטרסאונד  לסקירת מערכות מאוחרת. בבדיקה הזאת נבדקים אברי ומערכות העובר הבדיקה כוללת הערכת גיל ומשקל העובר.

בשבוע זה עדיין ניתן לבצע בדיקת דם האם למקטעי ד.נ.א  עובריים.  הן לאבחון תסמונות כרומוזומליות והן לתסמונות גנטיות מסוימות. ( NIPT (Non Invasive Prenatal Test

 

עובר: אורך העובר 25 ס"מ ושוקל כ 320 ג"ר.

מזל טוב הגעת לאמצע ההיריון מבחינת הזמן אך גודל העובר רחוק עדיין ממחצית משקלו בלידה. כל מערכות העובר עוברות תהליך של הבשלה, מוח העובר עובר את השינויים הגדולים ביותר בתקופה הזאת.

הוא ישן תקופות ארוכות  ועוצמת תנועותיו חלשות ולכן  אל תצפי להרגיש אותו כל יום למרות שהוא מסתובב חופשי ברחם.

 

האם: גובה הרחם כעת מגיע עד לטבור , עור הבטן עובר שינוים והקו האמצע בין הטבור לשיער העירוה מתחיל להשחיר.

את מתחיל להתמלא באנרגיות חדשות . את כבר אחרי התקופה הקשה  של הבחילות בתחילת ההיריון. מצבי הרוח מתחלפים  ונתונים עדיין לרגישות.

 

טלפון להזמנת תור לביצוע בדיקת סקירת מערכות : 0544719602

 

 

שבוע 21

בדיקות: הבדיקה המומלצת בשבוע הנוכחי היא  בדיקת אולטרסאונד  לסקירת מערכות מאוחרת . בבדיקה הזאת נבדקים אברי ומערכות העובר הבדיקה כוללת הערכת גיל ומשקל העובר.

בנוסף מומלץ ביקור אצל רופא הנשים שלך לאחר קבלת תוצאות סקירת מערכות העובר לצורך הערכת ההיריון  ולקבלת הפניות  לבדיקת סקירת מערכות עובר באם עדיין לא ביצעת ולבדיקות דם ( לספירת דם  בדיקת קומבס לבעלות סוג דם  עם  RH-  תרבית שתן ובדיקת העמסת סוכר 50 ג"ר ) הבדיקות תבוצענה בין השבוע 24-28.

 

עובר: אורך העובר 27 ס"מ ושוקל כ 380 ג"ר

העובר ישן רוב הזמן  אך נע בממוצע כ 200 תנועות ביום אשר עולות ל500 תנועות ביום בשלישי השלישי להריון. לכל עובר תנוחת שינה האופינית לו, העובר מקבל אפיונים אישיים בתנוחותיו ובתנועות ידיו. השומן התת עורי מתפתח ו בבדיקת אולטראסאונד בשיטת תלת מימד ניתן לראות תוי פנים  אנושיים התפרים בין עצמות הגולגלת עדיין פתוחים ומאפשרים צמיחה  מהירה של רקמות המוח.

 

טלפון להזמנת תור לביצוע בדיקת סקירת מערכות : 0544719602

 

 

שבוע 22

 

בדיקות: הבדיקה המומלצת בשבוע הנוכחי היא  בדיקת אולטראסונד  לסקירת מערכות מאוחרת . בבדיקה הזאת נבדקים אברי ומערכות העובר הבדיקה כוללת הערכת גיל ומשקל העובר.

בנוסף מומלץ ביקור אצל רופא הנשים שלך לאחר קבלת תוצאות סקירת מערכות העובר לצורך הערכת ההריון  ולקבלת הפניות  לבדיקת סקירת מערכות עובר באם עדיין לא ביצעת ולבדיקות דם ( לספירת דם  בדיקת קומבס לבעלות סוג דם  עם  RH-  תרבית שתן ובדיקת העמסת סוכר 50 ג"ר ) הבדיקות תבוצענה בין השבוע 24-28.

 

עובר: אורך העובר  כ28 סמ  ומשקלו כ 400 ג"ר .שרירי העובר מתחזקים כל שבוע . עפעפים וגבות העיניים מפותחות ותנועותיו  נעשות סדיקות יותר ויותר. העובר מתחיל להגיב לרעש לקצב ולמלודיה . את יכולה להתחיל לשיר לו ולדבר אתו. אחר הלידה הקול שלך יהיה מוכר לו

אמא: הרחם גדל מעבר לטבור . את מרגישה טוב ללא כל בחילות. את יכולה לחוות התכווצויות שרירים ברגליים וכאב קל במרפקים וברגליים.

טיפים: כדי להפחית את התכומויות השרירים מומלץ לקחת כדורי סידן ואשלגן. מומלצת שתיה\ת חלב לפני השינה או שתיה מרובה באשלגן מיץ אשכוליות תפוזים ובננות. אם את חווה התכוצות ברגליים תמתחי את הבוהנים כלפי מעלה לכוון הפנים ומתחי את הרגליים לשחרור ההתכווצות.

 

 

טלפון להזמנת תור לביצוע בדיקת סקירת מערכות : 0544719602

 

 

שבוע 23

 

בדיקות: אם עדיין לא ביצעת בדיקת אולטרסאונד לסקירת מערכות זהו השבוע האחרון המומלץ לביצוע בדיקת סקירת מערכות עובר מאוחרת  . הפסקת הריון מאוחרות מעבר לשבוע זה יאושרו רק בועדות  על מיוחדות.

בנוסף מומלץ ביקור אצל רופא הנשים שלך לאחר קבלת תוצאות סקירת מערכות העובר לצורך בדיקת האם  וקבלת הפניות  לבדיקת סקירת מערכות עובר באם עדיין לא ביצעת ולבדיקות דם ( לספירת דם  בדיקת קומבס לבעלות סוג דם  עם  RH-  תרבית שתן ובדיקת העמסת סוכר 50 ג"ר ) הבדיקות תבוצענה בין השבוע 24-28.

 

עובר: אורך העובר כ 30 סמ ושוקל כ 500 ג"ר

זהו שבוע חשוב העובר הגיע לגבול החיות, ריאות העובר התפתחו לשלב בו הם מסוגלים לתפקד גם מחוץ לרחם כמובן בעזרת טיפול מתאים, במקרה של לידה מוקדמת . העובר מבצע תנועות "נשימה" ברחם   כמובן ש"נשימת העובר"  האמיתית מתבצעת דרך  וריד הטבור הנמצא בחבל הטבור והמוביל חמצן לאברי העובר מהשיליה ללב העובר דרך " המוביל הורידי" בכבד העובר. בכל מקרה עדיף ללדת מעבר לשבוע 28.

האם: הרחם כבר בולט מאוד ומעבר לגובה הטבור , תנועות העובר נעשות בולטות יותר ולפעמים ניתן להרגיש את התנועות מבחוץ.

זה הזמן לבחון את עצמך אם את בעלת אנרגיות  את יכולה לבצע ספורט מתון כמו הליכה ו שחיה  אם את באנרגיה נמוכה תרשי מנוחה לעצמך.

 

טלפון להזמנת תור לביצוע בדיקת סקירת מערכות : 0544719602

 

 

שבוע 24

בדיקות: הרופא המטפל יפנה אותך לבדיקת שתן ספירת דם ובדיקת דם סקר  לאיתור סוכרת הריונית - העמסת סוכר 50 ג"ר המבוצעת בין השבוע הנוכחי ועד שבוע 28  , במידה והבדיקה חיובית..בדיקת  העמסת סוכר  100 ג"ר  תאשר או תשלול מצב של בסוכרת הריונית .

במידה והבדיקה חיובית..בדיקת העמסת סוכר 100 ג"ר  תאשר  או תשלול אם מדובר בסוכרת הריונית

אם עדיין לא ביצעת ניתן  עדיין ניתן לבצע סקירת מערכות עובר מאוחרת

 

 

עובר: אורך העובר 32 ס"מ ושוקל כ 560 ג"ר

 

העובר ממשיך להתפתח בקצב מואץ  העלייה במשקל העובר מיוחסת כעת לעליה בנפח השרירים ועצמות העובר.  תנועות העובר בעלות עוצמה גדולה יותר.

השיליה מפרישה הורמונים  פרוגסטרון  ואסטרוגן הפרוגסטרון מונע התכווצויות רחמיות  העלולות להוביל ללידה מוקדמת והאסטרוגן משפיע על צמיחת הרחם  ושגשוג והרחבה של כלי הדם. תפקידי השיליה מרובים : אספקת  חמצן חומרי מזון לעובר מצד אחד ופינוי דו תחמוצת הפחמן  המצטבר בעובר לדם האם .השיליה מעבירה נוגדנים מחסנים מדם האם לעובר אשר מגינים על הילוד מזיהומים  בחודשי חיו הראשונים . השיליה חוסמת באופן חלקי פתוגנים שונים מלעבור לעובר.

מיקום השיליה חשוב. אם השיליה בשלב זה ממוקמת על צואר הרחם היא נקראת שילית פתח ועלולה  לגרום לדימומים ולהוביל ללידה בניתוח קיסרי.

 

האם: גובה הרחם כ 4 סמ מעל הטבור. העליה השבועית  הצפויה במשקל גופך כ 300 ג"ר

טלפון להזמנת תור לביצוע בדיקת סקירת מערכות : 0544719602

 

 

 

שבוע 25

בדיקות: הרופא המטפל יפנה אותך לבדיקת שתן ספירת דם ובדיקת דם סקר  לאיתור סוכרת הריונית - העמסת סוכר 50 ג"ר המבוצעת בין השבוע הנוכחי ועד שבוע 28  , במידה והבדיקה חיובית..בדיקת  העמסת סוכר  100 ג"ר  תאשר או תשלול מצב של בסוכרת הריונית .

 

עובר: אורך העובר 32.5  משקל 650 ג"ר

העובר מאיץ את צמיחתו ועולה בקצב של כ 90 ג"ר לשבוע. הוא כבר גדול ולא צף במי השפיר אך יכול לשנות את תנוחותיו ורחוק מלהתקבע בתנוחה הסופית ללידה. המוח ועמוד השדרה העוברי מאיצים את גדילתם וזה הזמן לאכול מאכלים העשירים בחומצות שומן, כמו דגים ביצים או בתכשירים עשירים בשמן דגים.ניתן לשמוע את קצב לב העובר באמצעות גליל קרטון של ניר טואלט המוצמד לדופן הבטן התחתונה מצד אחד ולאוזן מצד שני.

האם: הרחם כ 5 אצבעות מעל הטבור גודל הרחם כגודל כדורגל. הרחם עלול ללחוץ על הכליות, ובעיקר על הכליה הימנית הפחות מוגנת  מלחץ. דבר שעלול לגרום לכאבים במותניים בעיקר בצד ימין.

כמו כן בשכיבה על הגב, הרחם עלול ללחוץ על הוריד הנבוב התחתון ולהוריד את לחץ דמה של האם עד כדי התעלפות. ולכן התנוחה המומלצת בשכיבה היא על צד שמאל.

יכולות להופיע התכווצויות רחמיות אשר רק לעיתים רחוקות עלולות לגרום ללידה מוקדמת. יש להתייעץ עם הרופא במידה וקיים ספק בעניין. בינתיים מומלצת שתייה מרובה להרגעת הרחם

סימנים ללידה מוקדמת: כאבים מתמשכים כמו כאבי וסת

                                   כאב גב תחתון,לחץ באגן ( כמו משיכה של העובר כלפי מטה)

                                   כאבי בטן (אם או בלי שלשול)

                                   התכווצויות רחמיות סדירות כל 10 דקות.

 

טלפון להזמנת תור לביצוע בדיקות אולטרא סאונד ולסקירת מערכות עובר : 0544719602

 

 

שבוע 26

 

בדיקות: הרופא המטפל יפנה אותך לבדיקת שתן ספירת דם ובדיקת דם סקר  לאיתור סוכרת הריונית - העמסת סוכר 50 ג"ר המבוצעת בין השבוע הנוכחי ועד שבוע 28  , במידה והבדיקה חיובית..בדיקת  העמסת סוכר  100 ג"ר  תאשר או תשלול מצב של בסוכרת הריונית .

 

 

עובר: אורך העובר 33 ס"מ משקל ממוצע 720 ג"ר.

נוצרת צמיחה אקטיבית של הריאות העובריות. כלי הדם התוך ריאתיים מתפתחים יותר ובתוך הריאות מתחיל להיות מופרש חומר הנקרא סורפקטנט  המפחית את מתח הפנים בדפנות הריאות הפונות לאויר ומאפשרות פתיחה תקינה של הריאות בלידה.

כמו כן נוצרים  גלי מוח המאפשרים ראיה ושמיעה.

האם: משקל האם- בממוצע עליה במשקל במשך ההריון היא כ 12 ק"ג . לנשים רזות מותר לעולת יותר מהממוצע במשקל ולנשים בעלות משקל גבוה יכולות לעלות פחות מהממוצע  במשקל וזה יהיה  בנורמה.

הסיבות לעליה במשקל בהריון הם:   משקל  הממוצע של העובר  3400 ג"ר בממוצע

                                                משקל השיליה והקרומים     659   ג"ר

                                                משקל מי השפיר  800 ג"ר

                                                משקל הרחם   1000 ג"ר

                                                עודף נוזלים  1250 ג"ר

                                                משקל  השדיים  500 ג"ר

                                                משקל תוספת השומן  2400 ג"ר

                                                משקל תוספת נפח הדם בהריון   2000 ג"ג

                                                סה"כ תוספת כ :12000   ג"ר.

 

טלפון להזמנת תור לביצוע בדיקות אולטרא סאונד: 0544719602

 

 

שבוע 27

 

בדיקות: הרופא המטפל יפנה אותך לבדיקת שתן ספירת דם ובדיקת דם סקר  לאיתור סוכרת הריונית - העמסת סוכר 50 ג"ר המבוצעת בין השבוע הנוכחי ועד שבוע 28  , במידה והבדיקה חיובית..בדיקת  העמסת סוכר  100 ג"ר  תאשר או תשלול מצב של בסוכרת הריונית

 

עובר: אורך העובר 34 ס"מ ומשקל 800 ג"ר

בשבוע זה  העפעפיים בשלב זהמתחילות להפתח   הרישתית (הרטינה) נוצרת בעיניים, המוח והריאות ממשיכות לגדול ,ריאות העובר עדיין לא מושלמות, עוברים הנולדים טרם זמנם בשבוע זה זקוקים לתמיכה  נשימתית ותרופתית ביחידה לטיפול נמרץ ילודים .

עוברים הנולדים בשלב זה עדיין נראים לא בשלים עם עור אדמומי ושקוף  עדיין היקף הראש גדול מהיקף הבטן.

האמא: מזל טוב , בסוף השבוע הזה מסתיים השליש השני של ההריון  הרחם מגיע עד מתחת לצלעות והנשימה נעשית כבדה יותר.

 

הורמוני ההריון הגבוהים מובילים לשינויים במספר מערכות גופך ומספר תופעות הם יחודיות להריון.  רקמת דופן הנרתיק עשירה בכלי דם רכה יותר  עם רמת  חומציות גבוהה . וכל זה מוביל לתנאים נוחי ם י ומצע גדילה לפטיריות וההפרשות רבות יותר.בפה החניכיים רכות ורגישות יותר  השיניים אינם מאבדות סידן אך רגישות יותר לשחיקה על ידי בקטריות. החשק למאכלים עם רמת סוכר גבוהה עושה את שלו בפה וישי צורך להקפיד יותר מתמיד לצחצח שיניים.

 באף יתכנן דמם כתוצאה משגשוג של כלי דם.

רמת הפרוגסטרון הגבוהה בהריון גורמת לרפיון שרירים, שרירי האגן כמו יתר השרירים בגוף מאבדים מחוזקם וממתחם וזאת כהכנה ללידה. שרירי הסוגר של שלפוחית השתן מאבד טונוס ותתכן בריחת שתן במאמץ קל.בייחוד בסוף ההריון כאשר הלחץ  על שלפוחית השתן גובר. מומלץ לבצע תרגילים אישיים לחיזוק שרירי רצפת האגן . למניעת בריחת השתן. רפיון שרירי החיך עלול לגרום לנחירות במהלך ההריון ויותר לקראת סוף ההיריון. רפיון שרירי העיניים גורם לירידה בחדות הראיה . בעלות עדשות מגע קשות עלולות להרגיש יובש ורגישות בעיניים ודיף ללכת עם משקפיים רגילים בתקופת ההריון.

לנשים שעוד לא חוו לידה ולאלו שחוו ורוצות להתכונן יותר טוב ללידה הצפויה זה הזמן להתחיל קורס הכנה ללידה המבוצע בדרכ על ידי מיילדות מוסמכות ו בלווי רופא. ההכנה עדיפה במסגרת זוגית כדי להגיע מוכנים נפשית ופיזית  ללידה במועד.

 

.

 

טלפון להזמנת תור לביצוע בדיקות אולטרא סאונד: 0544719602

bottom of page