2 1
בהריון תאומים כפי שניתן לראות בתמונה המשולבת בטכניקה של דו ותלת מימד, ( שבוע 12 להריון) המעקב הקליני והסונוגרפי הוא מיוחד ודורש התייחסות למצב זה .
התמונה היא של הריון עם תאומים לא זהים. ההבדל בין תאומים זהים ללא זהים הוא מהותי .
את האבחנה צריך לעשות כבר בטרימסטר הראשון להריון. הסיכון לתמותה ותחלואה עובריים גבוהה יותר בתאומים זהים מאשר בתאומים לא זהים.
בשק הריון של תאומים זהים שני העוברים נוצרו מביצית מופרית אחת שהתחלקה לשניים בשלבים הראשונים של חלוקת התאים . 2 העוברים הם בעלי אותו מטען גנטי זהה . ובשפה המקצועית הריון זה מוגדר -Monochorionic- Biamniotic twin .
הריון זה מתחיל עם שק הריון אחד עם 2 עוברים שלמים ונפרדים ושליה אחת משותפת לשני העוברים. בין העוברים קיימת מחיצה דקה מאוד אשר קשה לזיהוי בתחילת ההיריון- קרום האמניון. חשוב לזהות בהריון של תאומים זהים אם קיים קרום אמניון החוצץ בין העוברים או לא. התחלואה והתמותה של עוברים זהים ללא קרום האמניון גבוהה מאוד בהשוואה להריון של תאומים זהים עם קרום אמניון. ואת זה ניתן לזהות בבדיקת אולטרסאונד בטרימסטר הראשון עד השבוע ה 12 . כפי שניתן לראות בתמונה הימנית.( תמונה A)
מדובר בקרום דק מורכב מ2 קרומי האמניון בלבד ( תמונה A ) הקרום מתחבר לשק בצורת T sign .
לעומת זאת בהריון עם תאומים לא זהים המחיצה בין העוברים היא עבה יותר ( מורכבת מ 4 קרומים: 2 של קרומי הכוריון ו2 של קרומי האמניון) . הקרומים מתחברים לדופן השק בצורת Lambda sign (החץ בתמונה התלת מימד המשולבת ובתמונה B )
חשוב מאוד להגדיר את סוג הריון התאומים. כי אם מדובר בהריון של תאומים זהים כבר בבדיקת שקיפות עורפית 2 העוברים מקבלים את אותה רמת סיכון לתסמונות כרומוזומליות של הגבוה ביניהם . לעומת זאת בתאומים לא זהים רמת הסיכון לתסמונות הכרומוזומליות משויכת לכל עובר בנפרד וניתן לזהות את מיקום העובר החשוד לסיכון גבוה. כל עובר מתויג לפי מיקומו ברחם לפי סעיף 3 בהנחיות הבינלאומיות.
לפי הנחיות חדשות שיצאו החודש מארגון האולטרסאונד הגינקולוגי הבינלאומי . בדיקת אולטרסאונד לבדיקת שקיפות עורפית היא הבדיקה הנבחרת לביצוע בדיקת סקר לאיתור תסמונות כרומוזומליות בתאומים. ניתן לבצע בנוסף כהשלמה לבדיקה, את בדיקת הסקר הביוכימי של הטרימסטר הראשון גם לתאומים כתוספת לבדיקת השקיפות העורפית.
לפי ההנחיות של הארגון העולמי לאולטרסאונד בתאומים שפורסמו החודש יש להתייחס למעקב אחר הריון תאומים לפי ההנחיות הבאות בטרימסטר הראשון ובהמשך במהלך כל ההריון לפי הסדר הבא:
1. קביעת תיארוך של גיל ההיריון.
2. קביעת סוגי הקרומים האם יש 2 שקים נפרדים ( chorionicity). ו2 קרומי האמניון (Amnionicity ).
3. יש לתייג את העוברים לפי מיקומם : עובר (A ) הוא העובר שהשק שלו ממוקם במגע ישיר עם הפה הפנימי של צוואר הרחם. (B) הוא העובר השני הממוקם רחוק יותר מצוואר הרחם.
4. קביעת לוחות זמנים לבדיקות אולטרסאונד.
5. בדיקת שקיפות עורפית.
6. סקירת מערכות עובר
7. אבחון וניהול הריון תאומים במשקל לא זהה.
8. בדיקת אולטראסאונד מורחבת לבדיקת אברי העובר.
9. הפחתה סלקטיבית של עובר במידת הצורך.
10. מעקב צמוד לסימנים המחשידים ללידה מוקדמת
11. בדיקות אולטראסאונד לאיתור האטה סלקטיבית בצמיחה העוברית